Sklandžiam kepenų darbui

Sklandžiam kepenų darbui

               Kepenys yra atsakingas už mūsų organizmo valymą, vitaminų saugojimą bei įvairių kitų procesų priežiūrą mūsų organizme. Šiame straipsnyje norime išsamiau papasakoti apie tai, kokią funkciją atlieka kepenys bei kokie papildai kepenims valyti gali padėti sulėtinti ar net panaikinti kepenų pažeidos procesus. Tikrasis margainis, juodieji pipirai, ciberžolė – tai svarbiausiai augaliniai maisto papildai, kurie gali padėti kepenims. Ar silimarinas kepenims – geriausias maisto papildas? Kokiu atveju užteks papildų, o kada reikės rimtesnio gydymo? Skaitykite toliau ir sužinokite, ką daryti ir ko nedaryti, kad kepenims dirbti būtų lengviau.

Kepenys – niekad nepavargstantis organizmo valymo įrenginys

               Kepenys yra geriausiai žinomas kaip organizmo valymo įrenginys. Kai kalbame apie „organizmo valymą“, „detoksikaciją“ ir panašius sveikatinimosi būdus, iš esmės kalbame apie pagalbą kepenims, kurios visas šias funkcijas mūsų organizme atlieka kiekvieną dieną. Papildai kepenims valyti gali padėti joms šią funkciją atlikti geriau, gali apsaugoti kepenų ląsteles nuo pažeidos, pavyzdžiui, jei pastaruoju metu nesimaitinate taisyklingai, stresuojate, jums trūksta tam tikrų maisto medžiagų.

               Kepenys yra gana nemažas organas, jos sveria apie 1500–1700 g (be kraujo). Naujagimio kepenys santykiniai yra gerokai didesnės nei suaugusio žmogaus, nes jose vyksta kraujodara. Suaugusio žmogaus didžiausias kepenų matmuo yra apie 24 cm, aukštis – 15–20 cm.

               Visgi kepenys yra atsakingos ne tik už toksinų šalinimą, bet ir už daugiau įvairių organizmo funkcijų:

  • Tulžies gamyba. Tulžis yra saugoma tulžies pūslėje arba dvylikapirštėje žarnoje, iš kur patenka į virškinimo traktą ir padeda suvirškinti bei pasisavinti lipidus (riebalus). Per parą kepenys pagamina apie 0,5 litro tulžies.
  • Riebaluose tirpių vitaminų saugojimas ir naudojimas. Kepenys yra atsakingos už itin svarbaus vitamino D atsargas organizme, taip pat jos dalyvauja kaupiant vitaminą E, A, B grupės vitaminus. Vitaminas K svarbus, kad kepenų enzimai galėtų reguliuoti krešėjimo faktorius, baltymus C ir S.
  • Glaudžiai susijusios su kraujo kokybe ir gamyba. Kepenys reguliuoja cirkuliuojančio kraujo kiekį. Taip pat gamina vaisiaus kraują, sintetina įvairius kraujo baltymus bei kaupia geležį.
  • Vaistų metabolizmas. Kepenims tenka didžiausias krūvis, kai geriama medikamentus ar vartojame alkoholį. Ilgalaikis didelis alkoholio vartojimas gali sukelti kepenų riebėjimą, sutrikdyti normalią jų veiklą, todėl svarbu nepiktnaudžiauti medžiagomis, kurios labiausiai apkrauna kepenis.
  • Hormonų funkcija. Tinkama kepenų funkcija svarbi ir skydliaukės hormonams T3 ir T4.

Kokie požymiai gali signalizuoti apie kepenų problemas?

               Kepenų problemos gali būti ir paveldimos, ir įgytos. Įgytas kepenų problemas lemia gyvenimo būdas, dažniausiai, žalingi įpročiai ir mityba. Tačiau įtakos turi ir miego režimas, mažas fizinis aktyvumas ir t. t. Todėl nepamirškite, kad geriausi papildai kepenims – tai sveika mityba ir sveikas gyvenimo būdas. O štai simptomai, kurie dažniausiai pasireiškia susidūrus su kepenų veiklos problemomis ir gali signalizuoti apie tai, kad yra metas apsilankyti pas gydytoją:

  • Odos ir akių baltymų pageltonavimas. Turėkite omeny, kad, pavyzdžiui, delnai ir pėdos pageltonuoti gali ir nuo vakar išgerto didelio kiekio morkų sulčių – tai laikina ir praeina per 24–48 valandas. Su kepenų problemomis susijęs „pageltimas“ įprastai išlieka nuolat.
  • Skausmas kepenų / pilvo srityje. Atminkite, kad kepenys yra maždaug 1500–1700 gramų organas, kuris yra dešinėje pilvo pusėje, iš dalies besislepiantis po šonkaulių lanku.
  • Tamsi šlapimo spalva. Šlapimo spalva gali būti tamsesnė ir dėl nepakankamo išgeriamo skysčių kiekio.
  • Kojų ir čiurnų patinimas.
  • Chroniškas nuovargis.
  • Pykinimas, apetito praradimas.
  • Lengvai atsirandančios mėlynės.

              Pajutus vieną ar kelis šiuos simptomus, derėtų apsilankyti pas šeimos gydytoją, kuris įvertins jūsų būklę ir pasiūlys reikiamus vaistus ar rekomenduos gyvenimo būdo pakeitimus. Esant nestipriems pažeidimas, padėti gali gyvenimo būdo pakeitimai, pavyzdžiui, mitybos pokyčiai ir augaliniai maisto papildai, tokie kaip margainis kepenims. Gali būti, kad simptomus sukelia ir kitas sutrikimas, todėl labai svarbi tiksli diagnozė ir papildomi gydytojo skirti tyrimai.

Dažniausiai kepenų ligos yra šios:

  • Kepenų suriebėjimas. Kepenų suriebėjimas gali atsirasti dėl alkoholio arba dėl kitų priežasčių. Vakarų šalyse tai yra populiariausia kepenų liga. Skaičiuojama, kad ji sudaro apie 25 proc. visų kepenų susirgimų. Nealkoholinį kepenų suriebėjimą sukelia nesveikas riebus ir saldus maistas, gazuoti, energetiniai gėrimai, sėslus gyvenimo būdas.
  • Kepenų cirozė. JAV tyrėjai teigia, kad apie 25 proc. JAV gyventojų serga kepenų ciroze. Tai viena dažniausių kepenų problemų, lėtinė liga, kurios metu kepenys ima „randėti“, todėl prasčiau atlieka savo funkciją. Cirozė gali būti įvairių lygių, gydoma keičiant gyvenimo būdą bei lengvinant simptomus. Pagrindinė cirozės priežastis – alkoholio vartojimas.
  • Kepenų vėžys. Amerikos vėžio asociacijos teigimu, kasmet diagnozuojama apie 41 tūkst. naujų kepenų vėžio atvejų. Tai 6-a pagal populiarumą vėžio diagnozė pasaulyje. Tiesa, vėžys dažnesnis neturtingose Azijos, Afrikos šalyse, kur vis dar yra nesuvaldyti hepatitai.
  • Virusinis hepatitas. Yra 5 tipų hepatitai, B ir C hepatitai yra siejami su didesne kepenų cirozės ir vėžio rizika. Šiuo metu yra sukurtos vakcinos nuo 4 hepatitų tipų (nėra tik nuo C). Anksčiau buvusi didelė problema, dabar hepatitai JAV ir Europoje yra suvaldyti, o ši liga statistiškai gerokai dažniau diagnozuojama Afrikoje ir Azijoje, kur šie skiepai dar nėra taip plačiai prieinami.

Natūralūs papildai kepenų funkcijai palaikyti

               Kepenys yra unikalus organas, nes net patyrusios tam tikrą pažeidą, jos gali atsistatyti, jei pakeisime savo mitybą, daugiau sportuosime ir suvaldysime stresą. Papildai kepenims valyti dažniausiai yra gaminami iš įvairių augalinių ekstraktų, kurie naudingi bendrai virškinimo sistemai ir, ypač, kepenų funkcijai. Ieškodami papildų kepenims, galite atkreipti dėmesį į papildus su šiomis medžiagomis:

  • Piperinas (angl. piperine). Piperinas, tai medžiaga, kuri yra atsakinga už juodųjų pipirų aštrumą. Šis alkaloidas buvo atrastas 1819 m. danų fiziko ir chemiko H. C. Orstedo. Piperinas ir jo papildai yra siejami su priešuždegiminiu poveikiu ir kepenų steatozės sumažėjimu, tai yra, kepenų suriebėjimo kontrole.
  • Silimarinas (angl. silymarin). Tai yra ekstraktas, išgaunamas iš margainio sėklų. Pačios sėklos jau tūkstantmečius buvo naudojamos įvairioms virškinimo, kepenų problemoms gydyti. Šiandien margainio sėklos yra populiarios sveikuoliškų salotų, įvairių bandelių, duonos priedas. 2020 metais vokiečių mokslininkų paskelbtas straipsnis nurodo, kad silimarinas mažina oksidacinį stresą ir apsaugo kepenų ląsteles, kurios dar nepatyrė negrįžtamos žalos. Šis apsauginis efektas buvo pastebėtas tiriant žmones, kurie turi tiek alkoholio sukeltą, tiek ir nealkoholinį kepenų suriebėjimą, taip pat cirozę. Geriausi papildai kepenims kaip „Biosilymarin“ ar kiti papildai su silimarinu, dažniausiai turi 50–100 mg silimarino. Papildai gali būti kapsulių, tablečių, miltelių pavidalu.
  • Kurkuminas (angl. curcumin). Kurkuminas, kaip ir tikrasis margainis, yra augalinės kilmės maisto papildas. Kurkuminas yra išgaunamas iš ciberžolės. Tikriausiai esate ragavę šių prieskonių – geltonos spalvos, aštraus kvapo miltelių, mėgstamų Azijos šalių virtuvėse. Tyrimai rodo, kad 2 mėnesių kurkumino vartojimas gali sumažinti nealkoholinio kepenų suriebėjimo laipsnį. Ši papildas gali būti derinamas ir vartojamas kartu su kitais augaliniais papildais, pavyzdžiui, piperinu. Žinoma, prieš vartojant bet kokius papildus ar jų derinį reikėtų pasitarti su gydytoju ar vaistininku.