Antioksidantai. Kaip jie apsaugo Jūsų organizmą

antioksidantai

Vis daugiau žmonių ugdo supratimą ir sąmoningumą apie sveikatos išsaugojimą ir domisi naujausiais atradimais šioje sferoje. Dažnai kalbama apie antioksidantus ir jų naudą maiste ir papilduose. Tyrimai rodo, kad antioksidantai gali padėti mažinti oksidacinį stresą ir uždegimą organizme, prisidedant prie bendros sveikatos gerinimo.

Antioksidantai yra medžiagos, kurios padeda apsaugoti mūsų organizmą nuo laisvųjų radikalų poveikio. Laisvieji radikalai yra nestabilios molekulės, kurios gali sukelti oksidacinį stresą ir pažeisti ląsteles. Šis pažeidimas gali prisidėti prie įvairių ligų, įskaitant širdies ligas, vėžį ir senėjimą.

Antioksidantai veikia slopinant laisvųjų radikalų aktyvumą ir apsaugodami organizmo ląsteles nuo žalingų poveikių. Jie gaminami organizme arba gaunami iš maisto, ypač vaisių, daržovių, riešutų ir grūdų.

Šiame straipsnyje aptarsime skirtingus antioksidantus, jų veikimą organizme ir maisto šaltinius, kuriuose juos galima rasti. Taip pat paaiškinsime, kaip antioksidantų įvairovė gali prisidėti prie gerovės ir sveikatos palaikymo.

Svarbu paminėti, kad nors antioksidantai turi potencialą palaikyti sveikatą, mokslininkai vis dar tiria jų veiksmingumo ir optimalių dozių klausimus. Šio straipsnio tikslas yra pateikti pagrindinę informaciją apie antioksidantus ir skatinti sveiką, subalansuotą mitybą, kuri yra geriausias būdas gauti visus būtinus maisto komponentus, įskaitant antioksidantus.

Antioksidantų apibrėžimas ir veikimo principas

Antioksidantai yra medžiagos, kurios neutralizuoja laisvuosius radikalus organizme. Laisvieji radikalai yra natūralios organizmo cheminės reakcijos produktai, tačiau didelė jų koncentracija gali sukelti oksidacinį stresą ir žalą ląstelėms. Laisvieji radikalai gali sukelti ląstelių pažeidimus ir susilpninti organizmo imuninę sistemą, dėl ko padidėja ligų rizika.

Antioksidantai veikia organizme kaip apsauginiai agentai. Jie geba neutralizuoti laisvuosius radikalus, sumažindami jų žalingą poveikį organizmui. Antioksidantai gali padėti organizmui kovoti su oksidaciniu stresu ir užkirsti kelią daugeliui ligų, tokių kaip širdies ligos, vėžys ir ląstelių senėjimas.

Antioksidantų rūšys ir šaltiniai

Pagrindinius antioksidantus galima gauti per mitybą. Vienas iš žinomiausių antioksidantų yra vitaminas C. Jis gali būti gautas iš citrusinių vaisių, braškių, morkų ir kitų vaisių bei daržovių. Vitaminas C padeda organizmui stiprinti imuninę sistemą ir apsaugoti ląsteles nuo žalingų radikalų poveikio.

Kitas svarbus antioksidantas yra vitaminas E, kuris taip pat padeda apsaugoti ląsteles nuo oksidacinio streso. Vitaminas E yra gausiai pasitaikantis riebaluose, taigi jis yra geras riebaluose tirpių vitaminų šaltinis. Avokadai, migdolai, sėklos ir aliejai, tokie kaip alyvuogių aliejus, yra puikūs vitaminui E gauti.

Be vitaminų, antioksidantais taip pat laikomi flavonoidai, kurie yra augalų sudedamoji dalis. Ši grupė apima įvairias medžiagas, tokią kaip katechinas arbatoje, kuris gali padėti organizmui kovoti su laisvaisiais radikalais. Kiti flavonoidų šaltiniai apima juodųjų serbentų, vyšnių ir šokolado produktus.

Alyvuogių lapų ekstraktas ir jo nauda

Vienas iš plačiai naudojamų antioksidantų šaltinių – alyvuogės ir jų aliejus. Anot EFSA, alyvuogių aliejaus polifenoliai, prisideda prie kraujo lipidų apsaugos nuo oksidacinio streso.Alyvuogių lapų ekstraktas ir jo nauda taip pat tyriami, bei įtraukiami į įvairius papildus skirtus grožiui bei organizmo funkcijos palaikymui. Alyvuogių lapų ekstraktas tradiciškai naudojamas Viduržemio jūros kultūrose. Šių kraštų dieta laikoma pačia sveikiausia, o alyvuogių lapų ekstraktas tiriamas dėl jo potencialo palaikyti sveiką kraujotaką ir tinkamą kraujo spaudimą.

Ciberžolė (Turmeric)

Ciberžolė ir jos savybės bei nauda sveikatai Indijoje minimos nuo senovės. Jos naudojimas pamažu pasiekė ir Europos alternatyviosios medicinos tendencijas. Vis daugiau papildų gamintojų akcentuoja, jog ji tinkama svorio metimui, gerina nuotaiką ir turi teigiamos įtakos cholesterolio lygiui. Šiems teiginiams pilnai įrodyti reikalinga daugiau tyrimų. Tačiau virtuvėje šis augalas naudojamas nuo senų senovės, tad tai gali būti įdomus Jūsų mitybos paįvarinimas.

Populiariausi ciberžolių papildai – kapsulės, milteliai, taip pat gėrimai ar arbata. Jų kaina paprastai nėra didelė, o kai kurie žmonės tiesiog renkasi ciberžolę integruoti į savo mitybą kaip prieskonį. Manoma, kad ciberžolės nauda stipresnė, jei vartojate ją su juodaisiais pipirais. Ciberžolė ir juodieji pipirai yra labai populiari kombinacija ir papilduose, ypač svorio metimui.

Galite įsigyti ciberžolės šaknis, taip pat populiarios sėklos ir ciberžolės ekstraktas. Taip pat ją galite rasti šiais pavadinimais – ilgoji ciberžolė ar kurkuma.  Pasidomėję naujausiais moksliniai tyrimais, galėsite nuspręsti ar maisto papildai su ciberžole yra Jums aktualūs.

Resveratrol

Resveratrolis (anglų k. Resveratrol) yra natūrali augalinė medžiaga, kuri priklauso polifenoliams. Ji randama  tam tikruose augaluose, tokiuose kaip vynuogės, raudonasis vynas, avietės ir kitos uogos ir kt. Resveratrolis gali turėti potencialią naudą organizmui dėl savo antioksidacinių savybių.

Trans-resveratrolis yra natūraliai būdinga resveratrolio forma. Tai specifinė cheminė struktūra, kuriai būdingas atomų išsidėstymas trans konfigūracijoje. Trans-resveratrolis žinomas dėl galimos naudos sveikatai ir dažniausiai siejamas su resveratroliui priskiriamu teigiamu poveikiu.

Resveratrolio paros norma nėra nustatyta, tad rekomenduojama laikytis nurodymų vartojamų papildų instrukcijoje. Populiarios dozės – nuo 100mg iki 500mg. Kai kurie papildai kombinuoja resveratrolį su Omega 3 ar kitomis medžiagomis. Taip pat populiarėja kurkuminas su resveratroliu. Odos priemonėse jis kombinuojamas su feruline rūgštimi (ferulic acid).

Coenzym q10

Kofermentas Q10, arba koQ10, yra natūraliai pasitaikanti medžiaga, esanti kiekvieno organizmo ląstelėse. Jis vadinamas taip dėl savo pagrindinės funkcijos – energijos gamybos procesuose organizme.

KoQ10 taip pat vadinamas ubichinonu ir yra svarbus antioksidantas. Žmogaus organizmas gamina tam tikrą kiekį KoQ10, tačiau jo kiekis gali mažėti su amžiumi. Be to, tam tikromis sąlygomis, tokiomis kaip ligos arba tam tikrų vaistų vartojimas, KoQ10 gamyba gali būti sutrikdyta.

Papildai su kofermentu q10 paprastai gaminami 30mg,100mg ar 200mg dozėmis. Jis taip pat parduodamas ir skystas. Jo kaina nėra didelė, o potencialus šalutinis poveikis gali pasireikšti naudojant per didelį kiekį, tad laikykitės rekomendacijų, kurios nurodomos gamintojų.

Green tea extract

Žaliosios arbatos esktraktas yra vienas geriausiai žinomų dėl žalios arbatos populiarumo. Žalios arbatos ekstraktas turi naudingą medžiagą vadinamą epigalokatechino galatu (EGCG), kuris prikaluso junginiams vadinamiems katechinais. Šis junginys laikomas pagrindine priežastimi, kodėl žalioji arbata turi teigiamą poveikį organizmui.  Manoma, kad polifenoliai gali padėti apsisaugoti nuo oksidacinių pažeidimų. Nors žalia arbata itin populiari visame pasaulyje, daug žmonių domisi ir žaliosios arbatos ekstrakto papildais.

Astaxanthin

Astaksantinas yra gaminamas iš dumblių ir yra stiprus karotenoidų antioksidantas. Teigiama, jog jis vienas stipriausių egzistuojančių antioksidantų, ir jis tiriamas kaip priemonė lėtinanti senėjimą dėl jo funkcijos apsaugoti ląsteles. Jo nauda bei poveikis vis labiau domina mokslininkus. Vis daugėja ir grožio priemonių kompanijų, kurios įtraukia astaksantiną į savo sudėtis.

Sulforaphane

Sulforafanas yra natūrali augalų medžiaga, priklausanti izotiocianatų grupei. Jis dažniausiai randamas daržovėse, tokiose kaip brokoliai, kopūstai ir daigintos žolės. Sulforafanas tyrinėjamas dėl savo antioksidacinių ir detoksikuojančių savybių. Be to, jam priskiriamos potencialios naudingos savybės imuninei sistemai, sveikatai ir ląstelių apsaugai. Moksliniai tyrimai sulforafano savybėmis ir jo galimomis naudomis organizmui vis dar vyksta, tačiau tai taip pat populiarėjantis papildas tarp žmonių, kurie turi kepenų problemų ar nori ilgiau išsaugoti jaunystę.

Ką svarbiausia žinoti

Antioksidantai yra svarbi sveikos mitybos dalis. Jų teigiamas poveikis sveikatai yra neginčijamas. Jie gali padėti organizmui kovoti su oksidaciniu stresu, apsaugoti nuo daugelio ligų ir pagerinti gyvenimo kokybę. Svarbu įtraukti į savo mitybą įvairius antioksidantų šaltinius, tokius kaip vaisiai, daržovės, riešutai ir aliejai, norint gauti maksimalią naudą iš šių vertingų medžiagų.

Daugiau apie gerą savijautą skaitykite čia: 

https://evitamify.com/gerai-savijautai/

Nuorodos tolesniam skaitymui