Testosterono svarba organizmui

Testosterono svarba organizmui

               Testosteronas, tai hormonas, kuris yra priskiriamas androgenų (arba vyriškųjų) hormonų grupei. Šis hormonas dažniausiai siejamas su vyro kūne vykstančiais procesais, kaip papasakosime toliau – čia jis yra bene vienintelis hormonas reguliuojantis pačius įvairiausius vyro kūne vykstančius procesus. Tačiau testosteronas nedideliais kiekiais yra randamas ir moterų kūne, jis gaminamas kiaušidėse ir reikalingas nėštumo metu bei po jo, pavyzdžiui, pieno gamybai. Per didelis testosterono kiekis moterims kaip ir per mažas kiekis vyrams gali sukelti įvairias sveikatos problemos. Kas gali signalizuoti apie testosterono kiekio pokyčius kūne bei ką tokiu atveju daryti – pasakojame toliau tekste.

Vienas hormonas visiems svarbiausiems organizmo procesams

               Stereotipiškai galvojama, kad testosteronas, tai hormonas, kuris suteikia vyriškomis laikomas savybes: jėgą, agresiją, kantrybės trūkumą. Visgi ne veltui šias savybes „stereotipiškai“ laikome tokiomis, pasirodo, kad svarbiausias vyriškasis hormonas su tuo turi mažai bendro. Harvardo universiteto mokslininkai sako, kad tai tėra mitas.

               Tiesa, testosteronas vyrams yra svarbus hormonas, jis vienaip ar kitaip yra atsakingas už visus svarbiausius organizmo procesus, tokius kaip:

·       Raumenų vystymasis ir jėga,

·       Kaulų augimas ir tvirtumas,

·       Lytinis potraukis (libido),

·       Spermos gamyba,

·       Pokyčiai brendimo metu – kūno plaukai, balso tembras ir t. t.

Hormonas siejamas ir su nuotaikų kaita bei normaliu augimo procesu. Berniukams, kuriems dėl kokių nors priežasčių trūksta šio hormono, gali nesivystyti raumenys, nevykti su brendimu susiję pokyčiai, nedidėti lytiniai organai, neatsirasti veido plaukų ir t. t. Vyresniame amžiuje testosterone esančios medžiagos būtinos lytinei funkcijai, vaisingumui ir tiesiog kasdienėms veikloms atlikti – sportui, reikiamam energijos lygiui palaikyti, nuotaikos reguliavimui.

Testosterono perteklius nežada nieko gero

Dažniausiai kalbama tik apie testosterono trūkumą. Todėl gali pasirodyti keista, kad testosterono perteklius (kaip ir trūkumas) nėra gerai. Kadangi testosteronas svarbus tokiam dideliam kiekiui procesų, kartais sunku atskirti, ar kažkam įtaką daro būtent testosterono perteklius, ar tai susiję su kitais pokyčiais organizme. Visgi dažniausi su testosterono pertekliumi siejami požymiai yra šie:

·       Mažas spermatozoidų skaičius (atrodo, turėtų būti atvirkščiai, ar ne?),

·       Prostatos padidėjimas (dažniausiai pastebimas dėl šlapinimosi sutrikimų),

·       Aknė,

·       Padidėjęs apetitas / svorio priaugimas,

·       Nemiga, galvos skausmas,

·       Širdies raumenų pažeidos,

·       Sulėtėjęs paauglių augimas,

·       Nuotaikų kaita ir net haliucinacijos.

Moterų tarpe padidėjęs testosterono kiekis paliečia iki 10 proc. moterų, dažnai tai siejama su policistinių kiaušidžių sindromu. Moterys taip pat gali pastebėti panašius simptomus kaip vyrai, be jų – gali sumažėti krūtinės apimtis, padidėti plaukuotumas liemens ir gaktos zonoje. Pastebėjus bet kokius savo organizmo pokyčius derėtų apsilankyti pas šeimos gydytoją, kuris paskirs reikiamus tyrimus ir kompleksiškai atsižvelgs į jūsų nusiskundimus bei ligos istoriją.

Kas gali signalizuoti apie testosterono trūkumą?

               Dažnesnė problema, su kuria susiduria nemaža vyrų populiacijos dalis – testosterono trūkumas. Įprastai suaugęs vyras testosterono aukščiausią tašką pasiekia 19–20 gyvenimo metais ir po to kas metus gamina 1–2 % mažiau testosterono nei pernai. Skaičiuojama, kad apie trečdalis vyrų virš 45 metų amžiaus jau turi mažiau testosterono nei reikėtų turėti. Štai pagrindiniai simptomai, kurie gali įspėti vyrus apie testosterono sumažėjimą:

·       Sumažėjęs kūno ir galvos plaukų kiekis,

·       Sumažėjusi raumenų masė,

·       Nuovargis, jėgų trūkumas,

·       Libido sumažėjimas, erekcijos disfunkcija, nevaisingumas,

·       Padidėjęs krūtų dydis,

·       Karščio bangos,

·       Didesnis susierzinimas, depresija, nerimas,

·       Kaulų trapumas, lūžiai.

Įtakos testosterono sumažėjimui gali turėti ir fiziniai veiksniai, gyvenimo būdas ir natūralūs pokyčiai organizme. Kalbant apie ligas ir vaistus, testosterono gamybai įtakos gali turėti sėklidžių trauma, šios srities radiacinis gydymas, chemoterapija, augliai, taip pat smegenų, tiksliau hipofizės ir pogumburio liaukos ligos ir augliai, ŽIV / AIDS, tam tikros infekcijos. Moterims testosterono trūkumą gali lemti kiaušidžių pašalinimas, taip pat atitinkamas smegenų sritis veikiančios ligos.

        Paprastas testosterono tyrimas gali atsakyti, ar jums trūksta (ar turite per daug) šio hormono. Įprastai tyrimas nėra brangus ir kainuoja 10–20 EUR. Testosterono tyrimas leis atmesti testosterono trūkumo (ar pertekliaus) galimybę ir bus lengviau ieškoti jūsų prastos savijautos šaltinio. O galbūt kaip tik testosteronas yra jūsų suprastėjusios savijautos priežastis? Todėl nedelskite ir apsilankykite savo poliklinikoje atlikti tyrimo. Hormonų disbalansas yra lengvai gydomas, o gali smarkiai pagerinti gyvenimo kokybę!

Tabletės, papildai ir skatintojai

               Atlikus tyrimą ir sužinojus, kad jums trūksta testosterono, padidinti jo kiekį padės įvairūs maisto papildai. Galima rinktis vartoti įvairių tipų papildus – tabletes, lašus, miltelius tirpalui ir pan. Testosteronas tabletės yra populiariausias pasirinkimas, nes jas paprasta vartoti. Testosteronas – kaina tikrai nėra didelė, o gali gerokai pagerinti jūsų gyvenimo kokybę!

               Taip pat populiarūs ir vadinamieji testosterono skatintojai. Tai medžiagos, kurios prisideda prie natūralios testosterono gamybos organizme. Žinoma, geriausia rinktis tą papildą, kurį rekomendavo gydytojas ar vaistininkas. Tačiau renkantis papildus, galite atkreipti į tuos, kurių sudėtyje yra vitamino B6, magnio, cinko – nes jie yra itin svarbūs testosterono gamybai. Taip pat svarbus ir vitamino D kiekis organizme. Augaliniai papildai testosterono gamybai skatinti savo sudėtyje turi pelyno, ožragės ir kitų augalinių ekstraktų.

               Geriausi testosterono skatintojai dažnai yra kompleksai, sudaryti iš kelių aukščiau paminėtų medžiagų mišinio. Reikia atsiminti, jog kiekvieno organizmas yra individualus, todėl tai, kas tinka vienam vyrui, gali netikti kitam. Todėl rinktis reikėtų pagal gamintoją, bendrus atsiliepimus. Tačiau geriausi testosterono skatintojai kiekvienam konkrečiam žmogui gali būti skirtingi.

Natūralūs būdai didinti testosterono kiekį

               Papildai skatinantys testosterono gamybą gali būti puikus būdas atkurti reikiamą hormono kiekį organizme. Tačiau jei trūkumas nedidelis ar testosterono tabletės domina profilaktiniais tikslais, galima užsitikrinti reikiamą testosterono kiekį tam tikrais gyvenimo būdo pokyčiais. Kaip jau minėjome, testosteronas vyrams natūraliai mažėja senstant, todėl štai keli mokslu grįsti patarimai, kurie padės kuo ilgiau išlaikyti aukštą testosterono lygį organizme:

·       Sportas, o ypač svorių kilnojimas yra itin svarbus testosterono gamybai,

·       Sveika mityba – reikėtų palaikyti optimalų kūno svorį ir vartoti sveikus riebalus (žuvis, avokadai, riešutai, sėklos),

·       Mažiau streso – stresas daro neigiamą įtaką visoms organizmo funkcijoms, įskaitant ir testosterono gamyba,

·       Venkite alkoholio,

·       Vitaminas D – kartą per 1–2 metus reikėtų atlikti šio vitamino tyrimą, kad įsitikintumėte, jog turite jo pakankamai. Gyvenant Lietuvoje saulės neužtenka, kad organizmas pasigamintų reikiamą kiekį šio vitamino, todėl palaikomoji dozė yra rekomenduojama visiems suaugusiems kiaurus metus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *