Papildai grožiui – pagalba Jūsų plaukams, odai, nagams

grožio

Grožio papildai – rinkoje itin populiarūs produktai, kurie gali būti naudojami siekiant pagerinti išvaizdą ir odos būklę. Jie gali turėti įvairių sudedamųjų dalių, tokių kaip vitaminai, mineralai, antioksidantai ir kitos natūralios medžiagos, kurios teigiamai veikia odos sveikatą, plaukų ir nagų būklę. Daugelis žmonių renkasi grožio papildus norėdami papildyti savo mitybą ir pasiekti sveiką, spindinčią odą, stiprius plaukus ir nagus.

Tačiau svarbu atsiminti, kad grožio papildai neturėtų būti laikomi stebuklingu būdu pasiekti tobulą grožį, o tik kaip dalis visapusiško sveiko gyvenimo būdo. Prieš pradedant vartoti bet kokius grožio papildus, rekomenduojama pasikonsultuoti su gydytoju arba mitybos specialistu, kad būtų atsižvelgta į individualius poreikius ir saugumą. Šiame straipsnyje aptarsime pagrindinius vitaminus ir medžiagas, kurios gali padėti Jums pagerinti savo išvaizdą.

Kolagenas odai – kodėl jis svarbus?

Kolagenas yra vienas iš pagrindinių baltymų, sudarančių mūsų odą. Jis yra atsakingas už odos elastingumą, tvirtumą ir sveikatą. Kolagenas sudaro didžiąją dalį odos struktūros, veikia kaip rėmas, kuris palaiko odos vientisumą ir formą. Be to, kolagenas padeda išlaikyti odos drėgmę, pagerina jos elastingumą ir sumažina raukšles bei kitus senėjimo požymius.

Odos struktūra yra sudėtinga ir susideda iš trijų pagrindinių sluoksnių: epidermio, dermos ir hipodermio. Epidermis yra viršutinis odos sluoksnis ir atlieka apsauginę funkciją. Jame vyksta naujų odos ląstelių susidarymas ir keratinizacija. Pagrindinis kolageno kiekis koncentruojasi dermos sluoksnyje, kuris yra vidinis, storas ir stiprus odos sluoksnis. Dermis suteikia odai elastingumą ir stiprumą, o kolageno skaidulos atlieka svabų vaidmenį šių funkcijų palaikyme.

Nepaisant to, kad organizmas natūraliai gamina kolageną, jo gamyba gali sumažėti su amžiumi, o tai gali paveikti odos būklę ir pasireikšti raukšlėmis bei elastingumo ir stangrumo sumažėjimu. Todėl daugelis žmonių pasitelkia kolageno papildus, siekdami išlaikyti odos sveikatą ir jaunystę. Kolageno papildai gali būti vartojami kaip mitybos papildas, siekiant papildyti organizmo kolageno atsargas. Tačiau svarbu atsiminti, kad poveikis ir veiksmingumas gali skirtis priklausomai nuo individualaus atvejo. Rekomenduojama pasikonsultuoti su gydytoju ar specialistu prieš pradėdami vartoti bet kokius papildus. Be papildų, sveikas gyvenimo būdas, tinkama mityba ir odos apsauga nuo saulės spindulių taip pat gali būti naudingi veiksniai išlaikant sveiką ir spindinčią odą.

Kaip paskatinti kolageno gamybą?

Vienas iš vitaminų, kuris daro įtaką kolageno gamybai organizme – tai vitaminas C. Jis palaiko normalią kolageno gamybą kauluose, kraujagyslėse, kremzlėse, dantyse, dantenose ir odoje. Dar viena svarbi medžiaga – varis, kuris yra ypač svarbus fermentams, sudarantiems tvirtus kolageno ir elastino ryšius (vadinamuosius kryžminius ryšius), kurie palaiko jungiamuosius audinius ir suteikia jiems atsparumo.

Taip pat rinkoje populiarūs kolageno gėrimai, kolageno milteliai ir kiti papildai. Ant jų pakuočių dažniausiai nurodomas angliškas kolageno pavadinimas – collagen. Vaistinėse galite pamatyti, jog parduodamas kolagenas sąnariams, odai ar plaukams. Sąnariams skirtas kolagenas paprastai skirias.i Kai kuriuose papilduose kombinuojamas kolagenas ir hialurono rūgštis. Dažniausiai skystas geriamas kolagenas parduodamas ampulėse. Taip pat populiarūs kolageno milteliai. Tiems, kurie nori vegetariškų kolageno papildų tinka jūrinis kolagenas.

1-ojo tipo kolagenas yra viena iš odos, kaulų, kremzlių ir raumenų sudedamųjų dalių. Jis suteikia stiprumą ir stabilumą audiniams ir padeda išlaikyti odos elastingumą. Tipo I kolagenas taip pat yra naudojamas medicinoje, pavyzdžiui, plastinės chirurgijos procedūrose, kur siekiama pagerinti odos būklę ir sumažinti raukšles. II-ojo tipo kolagenas naudojamas papilduose sąnariams. Jų struktūra ir paskirtis skiriasi, nes tipo I-ojo tipo kolagenas dominuoja odos, kaulų ir raumenų audiniuose, o tipo II kolagenas yra būtinas sąnarių kremzlėms ir sąnarių sveikatai. Kolageno nauda bus optimali, jei rinksitės priemones tinkamas jūsų situacijai. Geriausiasi kolagenas tas, kuris reikalingas Jūsų organizmo probleminei sričiai.

Kolagenas papilduose dažnai derinamas su hialurono rūgštimi. Hialurono rūgšties naudai įrodyti reikėtų daugiau tyrimų, tačiau kai kurių tyrimų išvadose teigiama, jog ji skatina žaizdų gijimą, palaiko tinkamą odos drėgmę, didina odos elastingumą, mažina raukšles ir skatina žaizdų gijimą. Taip pat dažnai galite matyti papildus, kuriuose yra jūrinis kolagenas. Jis išgaunamas iš jūrinių, o ne gyvulinių šaltinių. Kai kuriems tai tinkamesnis variantas, jei Jums rūpi tvaresni papildų gamybos šaltiniai. Daugumos kolageno papildų kaina panaši, tad rekomenduojame rinktis papildomus ingredientus.

Svarbiausi vitaminai plaukams

Vaistinėse gausu papildų, kurie įvardinami kaip vitaminai plaukams, papildai plaukams ar priemonės nuo plaukų slinkimo. Svarbu atkreipti dėmėsį į tai, kad juose būtų tų medžiagų, kurių nauda yra patvritinta. Vieni iš tokių svarbių ingredientų – cinkas, varis, selenas ir biotinas. Varis palaiko normalią plaukų pigmentaciją ir užkerta kelią ankstyviems žiliems plaukas, jei jie nulemti medžiagų trūkumo. Selenas, biotinas ir cinkas palaiko normalią plaukų būklę. Taigi, jei žvalgotės vitaminų būtent plaukams – tokia sudėtis gali būti puikus pasirinkimas.

Visos šios medžiagos taip pat atlieką vaidmenį ir norint palaikyti sveiką odą, tad turėkite omenyje, kad tokie papildai gali padaryti teigiamą įtaką bendrai Jūsų išvaizdai. Kartais vitaminų ir papildų gali nepakakti ir reikalinga kita išeitis – vaistai nuo plaukų slinkimo. Dėl šios priežasties, rekomenduotina kreiptis pas gydytojus ir atlikti išsamius tyrimus, kad sužinotumėte Jūsų problemų priežastis. Taip pat svarbu įsitikinti ar nestokojate geležies, nes jis svarbus normaliam deguonies pernešimui Jūsų kūne.

Vitaminai Jūsų odai ir nagams

Jei žvalgotės vitaminų būtent odai, reikėtų ieškoti tų produktų, į kurių sudėtį įeina niacinas, jodas, varis, vitaminas B2, vitaminas A, vitaminas C, biotinas bei cinkas. Žinoma, rekomenduotina pirmiausia atlikti tyrimus, kad būtumėte tikri ar turite šių medžiagų trūkumą. Varis susijęs su normalia odos pigmentacija, o vitaminas C susijęs su kolageno gamyba. Kaip jau minėjome, kolagenas yra viena iš svarbiausių baltymų mūsų odoje, tad jo palaikymas svarbus mūsų odos stangrumui. Visi kiti minėti vitaminai taip pat svarbūs norint palaikyti sveiką odos būklę. Vitaminas E apsaugo ląsteles nuo oksidacinio steso, tai taip pat gali užkirsti kelią priešlaikiniam senėjimui.

Norint palaikyti gerą nagų būklę, taip pat reikalingas biotinas, selenas bei cinkas. Taigi, vitaminai nagams taip pat turėtų turėti šias medžiagas savo sudėtyje. Taip pat gali padėti ir Omega-3 riebalų rūgštys vitaminai A ir E.

Jodas ir papildai su rudųjų dumblių (Kelp) ekstraktu

Viena iš labai naudingų medžiagų Jūsų grožiui – jodas. Vis populiarėja ne tik jodo tabletės, bet ir papildai gaminami iš rusvųjų dumblių, vadinami kelp. Jie yra natūralus jodo šaltinis ir turi papildomų naudingų savybių. Jodas padeda palaikyti skydliaukės hormonų pusiausvyrą ir tinkamą pačios skydliaukės veiklą. Jodas daro didelę įtaką daugeliui mūsų organizmo procesų, taip pat ir odai. Jodo trūkumas dažnai sukelia odos išsausėjimą ar net gali būti acne bėrimų. Taigi, jodo tabletės ar kelp papildai gali Jums padėti, jei susiduriate su šiomis problemomis.

Ką svarbiausia žinoti

Rinkamiesi papildus Jūsų grožiui, atkreipkite dėmesį į sudėtį. Vitaminai, kuriuos minime šiame straipsnyje turi EFSA patvirtintą poveikį. Taip pat svarbu rinktis ne tik pagal ingredientus, bet ir pasirinkti patikimus gamintojus bei parduotuves. Prieš vartojant bet kokius papildus, svarbu pasikonsultuoti su sveikatos priežiūros specialistu, nes vitaminų ir mineralinių medžiagų perteklius taip pat gali būti kenksmingas.

Daugiau straipsnių grožio temomis galite rasti čia:

https://evitamify.com/tobulam-groziui/

Moksliniai tyrimai tolesniam skaitymui: 
  1. Effects of hydrolyzed collagen supplementation on skin aging: a systematic review and meta-analysis https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33742704/
  2. Improvement of skin condition by oral administration of collagen hydrolysates in chronologically aged mice https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27747904/
  3. A Collagen Supplement Improves Skin Hydration, Elasticity, Roughness, and Density: Results of a Randomized, Placebo-Controlled, Blind Study  https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31627309/